5 základních faktorů, které ovlivňují ceny nemovitostí
Na začátku je důležité pochopit, jaké faktory ovlivňují cenu nemovitosti. Mezi ty nejzákladnější patří nabídka a poptávka. Jinými slovy, kolik nemovitostí se nabízí a kolik kupujících o ně má zájem. Dnešní doba je jednoznačná. Nemovitostí se nabízí málo a kupujících je hodně. To tlačí ceny nahoru. Druhý faktor je rychlost výstavby nových nemovitostí. Ta je bohužel žalostně pomalá. Může za to především pomalé stavební řízení, ne snad u rodinných domů, ale hlavně u bytových domů, které trvá roky. Česká republika je zhruba 157. zemí ze zhruba 190 v rychlosti vyřizování povolení. Co na to říct ? Opět to žene ceny nahoru. Třetí faktor je, že jsme nastaveni tak, že chceme bydlet ve vlastním. Všichni. Opět ceny letí vzhůru. Čtvrtý faktor je úloha politiků a centrální banky. Politici chtějí hlasy a centrální banka nechce krizi, takže tiskne peníze a drží úrokové sazby velice nízko a tím jsou hypotéky extrémně levné pro většinu lidí. To žene poptávku po nemovitostech vzhůru. Posledním pátým bodem je nedostatek řemeslníků, což zvyšuje cenu práce a tím prodražuje nové byty. Opět ceny nemovitostí rostou.
Požadavky nás všech rostou
Třetí faktor si rozebereme trochu podrobněji. Všichni chceme bydlet ve vlastním. Je to logické. Na všechny z nás jsou kladeny vysoké požadavky, máme velká očekávání. V práci, v osobním životě, v autech i v bydlení. Je to dáno hodně dobou a požadavky lidí. Ale je třeba si připomenout, že bydlení ve vlastním vždycky patřilo movitějším lidem. Není to bohužel výsada všech. Navíc ještě řemeslníci (pátý faktor) ubývají. Všichni studují vysoké školy, ale rukama moc lidí nechce dělat. A tak se cena práce zvyšuje, a to stavbu nemovitostí prodražuje. Vidíme to v rámci naší architektonické kanceláře 3K Architects, kde se ceny realizací (ale i projektů kvůli větší a větší složitosti) zvyšují. Tento faktor ceny dlouhodobě nebude snižovat, ale spíše zvyšovat. A s našimi požadavky že bychom šli níž, to se asi taky nedá očekávat.
Příklad ze života
Jeden příklad pro lepší pochopení. Prodávali jsme byt. Když jsem o ceně říkal kamarádovi, tak se divil, že je tak vysoká. Říkal nám: „To je strašný, jak realiťáci zvyšují ceny. Vždyť na to běžní lidi nebudou mít peníze“. Tak jsme mu vysvětlili, že realitní makléři nejsou ti, kdo určují vysoké ceny nemovitostí. Že je to přesně těch 5 hlavních (je jich víc, ale tyhle jsou klíčové) faktorů určuje prodejní cenu nemovitosti. Bylo zajímavé pozorovat, jak to kamarádovi otevřelo oči, že máme vlastně pravdu, že takhle se na to ještě nepodíval. Je důležité klientům vysvětlovat, jak a proč a z čeho se skládá prodejní cena. Lépe tak pochopí, zda za takovou nemovitost chtějí, či nechtějí zaplatit.
Budou nemovitosti tedy dražší, nebo levnější?
Ať už prodáváte rodinný dům, byt, nebo pozemek, vždycky je cena ovlivněna 5 faktory výše. Nabídka a poptávka je na prvním místě. Požadavky nás všech jsou vysoké, takže bydlet ve vlastním budeme chtít vždycky. Řemeslníků přibývat (alespoň ne v blízké době) určitě nebude. Rychlost výstavby se bohužel asi hned tak nezrychlí, i když se připravuje nový stavební zákon, o kterém máme své pochybnosti. A v neposlední řadě politici s centrální bankou asi hned tak nezpřísní získání hypoték, aby se ceny nemovitostí trochu narovnaly. To od nich také nemůžeme čekat. Kdo by je pak volil, že? Pokud tedy nepřijde nějaká krize, která by pomohla snížit ceny nemovitostí (jak moc by záleželo na síle krize), tak můžeme počítat spíše s růstem cen nemovitostí. Jak moc velkým? To bohužel nikdo neví. Ale těch 5 faktorů ceny nemovitostí směrem dolu nepožene. Bohužel, nebo bohudík? To záleží, jestli jste kupující, nebo prodávající.